4 mënyra si të trajtoni dhe kuroni njëkohësisht dhimbjen e gjurit në kushte shtëpie!

Dhimbja e gjurit është një çështje shumë e zakonshme që prek një numër të madh njerëzish ne bote. Shumica e njerëzve e dinë se ka disa menyra efektive që mund të përdorin për të trajtuar gjendjen, por nuk janë të sigurt se si funksionojnë ose cilat do të jenë më të mirat për ata.

Në këtë artikull do të ndajmë disa nga menyrat më efektive natyrale kundër inflamacionit ne gju.
Nëse jeni duke perdorur Ibuprofen sa herë që ndjeni dhimbje, duhet të dini se nuk jeni duke bërë gjene e duhur për të përmirësuar gjendjen tuaj pasi qetesuesit thjesht mund ta ndalojne dhimbjen perkohesisht,por problemi eshte ende i pranishem. Këtu janë 6 perberesit natyrore anti-inflamatore për dhimbjen e gjurit:
Vazhdo lajmin e plote më poshtë

Vazhdim

cionit. Për efektet më të mira do t’ju duhet të kombinoni atë me keto perberes. Këtu është receta:
pluhur shafrani te Indisë
mjaltë
3 gota ujë
Hidhni ujin në një tenxhere dhe lereni te zieje. Shto shafranin e Indisë dhe lereni të zieje për 10 minuta. Hiqeni dhe lereni te qetesohet e me pas shtoni mjaltin. Konsumoni përzierjen brenda ditës.

Xhenxhefil
Një arome shumë e fuqishme kundër dhimbjes dhe inflamacionit që jep rezultate të menjëhershme. Ja se si ta përdorim atë për dhimbje:
xhenxhefil
mjaltë
2 gota uji
Përgatitni çajin xhenxhefil duke lene te zieje se bashku me ujen e me pas lereni të qetësohet para se të shtoni mjaltin. Pini kete caj 2-3 herë në ditë.

Qershite
Qershite kane veti të forta anti-inflamatore, kjo është arsyeja pse shumë atletë i përdorin ato para dhe pas periudhes se tyre të trajnimit. Perzierja e meposhtme do të ndihmojë muskujt tuaj të shërohen shume shpejt nga lodhja.
Ja se çfarë do t’ju nevojitet:
qershia
sheqer kaf
250ml ujë

LEXONI DHE:  Poret e hapura do zhduken nga fytyra juaj përgjithmonë, me këtë metodë!

Hidhni qershite ne nje blender dhe me pas perberjen hidheni ne nje tenxhere me uje, shtoni sheqerin dhe lereni te zieje. Vendoseni mënjanë dhe lereni të qetësohet për 20 minuta.

Hidheni perberjen ne nje shishe qelqi dhe ruajeni ne frigorifer.Si ta përdorim atë? Shtoni vetëm një lugë te ketij ilaci ilaçi në një gotë me ujë dhe pijeni para dhe pas stërvitjes për të parandaluar dhimbjet muskulore dhe për të eleminuar sikletin

LEAVE A REPLY