Blog Page 2

I ftohti merr fund. Nga kjo ditë rriten temperaturat dhe kthehet dielli

Ditëve të para të javës një vorbull ciklonike nga Mesdheu do të kaloj mbi rajonin tonë, duke kushtëzuar mot kryesisht të vranët dhe me shi. Ndërkohë, rryma të ngrohta ajrore nga Afrika veriore gradualisht do të sjellin rritje të temperaturave, sidomos në pjesën e dytë të javës Sot do të ketë mot me shi në mëngjes, e në vise malore mbi...

Elefanti që “tymos” në Indi huton ekspertët

Një video e një elefanti në natyrë që nxjerr hi’ ka hutura ekspertët e “jetës së egër” në mbarë botën. Vinay Kumar, një shkencëtar i Shoqërisë së Ruajtjes së Jetës së Egër, në Indi, filmoi 48 sekonda në pyll në Karnataka në Prill të 2016-s. Ai tha për BBC se nuk e kishte parë me vëmendje videon, pasi nuk i kishte...

Kumanovari ofron 152 mijë franga për targat e Cyrihut me numër “987”, ja kush është ai (FOTO)

Në Cyrih është hapur ankand online për shitjen e targave “ZH 987” që kanë një simbolikë të veçantë për qytetarët e këtij metropoli zviceran. Çmimi fillestar ka qenë katër mijë franga, mirëpo interesimi dhe konkurrenca e madhe e ka rritur çmimin deri në 150 mijë franga. Dhe për çudi, një numër i madh i garuesve janë me emra dhe...

Policja që arrestoi Gjuriqin në Mitrovicë është nga Maqedonia, ja nga cili qytet

“Polici” që çmendi vajzat në rrjetet sociale është femër Në rrjetet sociale dhe në mediat rozë ditën e sotme ka qarkulluar lajmi rreth syve të një polici që po tërbonte vajzat në rrjet. Bëhej fjalë për një nga policët e Forcave Speciale të Policisë së Kosovës që arrestoi dje Gjuriqin në Mitrovicë. Ndonëse arrestimi i Gjuriç alarmoi autoritet serbe, me presidentin Aleksandër...

A e keni kuptuar ndonjëherë, se cila është ironia e jetës?

Ironia e jetë nuk është që s’mund të harrosh, por që mundesh… Gertrude Atherton Një ironi e jetës është se të gjithë gënjejnë, por askush nuk dëshiron që ta gënjejnë. M. Robles Një ironi tragjike e jetës është se ne shpesh herë e arrijmë suksesin apo pavarësinë financiare, pasi arsyeja kryesore përse e kërkuam atë, tashmë ka ikur. Ellen Glasgoë Ironia më e lartë e...

Kush është fshati shqiptar që “fle” mbi minat serbe

Dëshmi të rralla vijnë nga fshati Letaj në Has, dhe filmime të minave serbe të cilat vazhdojnë ende të shkaktojnë tragjedi. Përveç kësaj, banorët ankohen se shumë prej tyre kanë vdekur dhe janë me simptoma të panatyrshme dhe të panjohura më parë. Banorët e kësaj zone kërkojnë thjesht që shteti dhe institucionet kompetente të kontrollojnë zonën dhe të bëjnë matje...

Ish-ushtaraku i lartë: Armatimet dhe ushtria jonë, edhe më e mirë se ajo e Jugosllavisë. Si ndërtuam dhjetra tunele, duke përdorur “kulakët”

Pergatiti Artur Ajazi Ushtaraku që për afro 37 vjet i ka shërbyer Ushtrisë Popullore, dhe Repartit të Xhenjios në Divizionin e Elbasanit, Hysen Kolonjari, ka rrëfyer për “TemA” disa prej ngjarjeve të viteve 1970-1984, vite në të cilat ai bashkë me 340 ushtarë dhe ish-komandantin Muntaz Ruçi dhe ish-komisarin e Brigadës Nexhmi Mezlenxhiu, nisën ndërtimin e tuneleve të Krastës, Labinotit,...

Qyteti “fantazmë” që kushtoi 40 miliardë dollarë (FOTO)

Një projekt prej 40 miliardë dollarësh, për të ndërtuar qytetin e parë në botë të “zgjuar” barazvlerësohet me Çernobilin si një qytet “fantazmë”. “Utopia e teknologjisë së lartë” në Songdo në verilindje të Koresë së Jugut është ndërtuar nga zeroja dhe është projektuar gjithçka sipas teknologjisë më të fundit. Banorëve iu premtua një qytet i së ardhmes, me kompjutera në rrugë...

Televizoni zviceran: Skenari i Krimesë mund të ndodhë në veri të Kosovës

Është një dështim të thuash epokal i “forcës së butë” evropiane: perspektiva e ofruar për t’u bërë pjesë e BE-së tashmë nuk mjafton për t`i mbajtur nën kontroll burrat e fuqishëm në Beograd dhe në Prishtinë. Arrestimi brutal i të ngarkuarit serb për Kosovën Marko Gjuriq në Kosovë, përfshirë këtu edhe paradën e bërë me të rrugëve të Prishtinës si...

Këto janë rrëngallat e ndryshkura me të cilat serbët kërcënuan sot Preshevën (FOTO)

Disa avionë luftarak serb fluturuan disa herë shumë ulët mbi kokat e banorëve të Preshevës gjatë ditës së sotme duke shkaktuar panik tek ta. Një kërcënim i hapur pas arrestimit dhe poshtërimit publik të Gjuriccit, pamjet kanë shkaktuar reagim të madh nisur edhe nga fakti se kanë rikthyer kujtimet e genocidit serb ndaj shqiptarëve për dekada me radhë. Pavarësisht qëllimit të...