Blog Page 3

Kërkohet dorëheqja e Putinit

Dhjetëra mijëra persona dolën rrugëve të qytetit siberian, Kemerovo, të irrituar me zyrtarët rusë pas zjarrit vdekjeprurës në kompleksin e një qendre tregtare, që la të paktën 64 persona të vdekur, 41 prej të cilëve fëmijë. Presidenti Putin shkoi në Kemerovo më herët gjatë kësaj të marte, e bëri fajtore “neglizhencën kriminale” për ngjarjen e së dielës. Të afërm të atyre...

Gjuriqi kishte thënë në sallë: “Ku janë ata bijtë e shqiptarëve që nuk vijnë tani për të më arrestuar”?

Zëvendëskryeministri i Kosovës Behgjet Pacolli ka folur rreth arrestimit të shefit të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq në veri të Mitrovicës. Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli thotë policia e Kosovës bëri veprimin e duhur duke arrestuar Gjuriqin, të cilit nuk i ishte dhënë leja për të hyrë në Kosovë. “Policia veproi konform ligjit”, tha...

A mund të qëndrosh 24 orë nën ujë?

Jordanezi Adnan Nasrat i vërtetoi botës se një njeri mundet të mbijetojë edhe nën ujë. Pasi xhaxhai i tij u mbyt në Detin e Kuq Nasrat i caktoi vetës një sfidë personale për të qëndruar 24 orë nën ujë ku do të ha, pi dhe flejë. 31 vjeçari sfidën e realizoi me sukses në gjirin e Akabës afër kryeqytetit...

Vdes fituesja e parë e Eurovisionit

Fituesja e parë e garës së këngës në Eurovision, Lys Assia ka vdekur në moshën 94 vjeçare. Assia ka fituar këtë çmim për Zvicrën në vitin 1956. Organizatorët e garës kanë njoftuar për vdekjen e saj më 24 mars në Cyrih dhe kanë thënë se ajo është përballur me probleme shëndetësore vitet e fundit. Eurovisioni e ka përshkruar atë si “zonjën e...

Çfarë ndryshimi sjell në BE anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor?

Valentina Romei, Financial Times – Rajoni është shumë më i varfër se BE, por ka lidhje të forta me bllokun. Zgjerimi i BE-së është çështje që ngjall debate. Dyshimet mbi këtë proces kanë ndikuar si në referendumin e Brexit, ashtu dhe në zgjedhjet në Francë, Austri e tjetërkund. BE po shkon drejt njërit prej zgjerimeve më të diskutueshme deri më sot,...

Mbipesha mund të kthehet në shkakun kryesor të kancerit

Mbipesha dhe obeziteti mund të bëhen shkaktarët kryesorë të parandalueshëm të kancerit në Britaninë e Madhe, para duhanpirjes, sipas një studimi të publikuar sot nga një institut britanik kërkimesh. Studimi tregon se duhanpirja ishte përgjegjëse për më shumë se 54 000 raste të kancerit në Britaninë e Madhe në 2015, rreth 15% e rasteve, ndjekur nga mbipesha, origjina e 22...

Babi ia kthen në Disneyland dhomën së bijës

Lil Koram është një baba amerikan i cili në pamundësi për ta dërguar vajzën e tij në Disneyland e ka sjellë magjinë e Disneylandit në dhomën e së bijës. Me anë të një projeksioni fishekzjarrësh dhe shumë iluzione vizuale dhomën e gjumit të së bijës e ka shndërruar në Disneyland. Atmosferë “Është e mrekullueshme sepse pasi që Disneyland kushton shumë,...

Tension në Kosovë, arrestohet Marko Gjuriq

Shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, është arrestuar sot nga policia e Kosovës pasi ka refuzuar të respektojë ndalesën e lëshuar nga Qeveria e Kosovës dhe ka hyrë në Mitrovicë. Ndërhyrja e Forcave Speciale të Policisë së Kosovës në Mitrovicë, ndodhi në momentin kur Gjuriq dhe zyrtarët tjerë serb që kishin hyrë pa leje...

Alarmuese! Turqia niset për Munbixh,SHBA-ja reagon: ne nuk largohemi,ju presim..!

Zëdhënësja e Departmentit të Shtetit të SHBA-ve, Heather Nauert, ka deklaruar se SHBA-të nuk kanë ndërmend të largohen nga Munbixhi, pavarësisht zotimit të Turqisë për të pastruar terroristët e YPG/PKK-së nga Munbixhi, që gjendet në Sirinë veriore, raporton Anadolu Agency (AA). “Forcat amerikane janë të vendosura në Munbixh. Ne e kemi bërë shumë të qartë me qeverinë turke se ne...

Ndryshimi i çmendur i motit, i nxehti ekstrem mbërrin këtë javë në këto vende

Pavarësisht se sot shënon 25 mars, për shqiptarët akoma vazhdon të jetë dimër. Kjo për shkak se moti i keq me reshje shiu, dëbore e temperatura të ftohta ka pushtuar vendin. Por si duket edhe dimrit i erdhi fundi. Sipas parashikimeve, fillimi i javës që vjen, pra nga nesër do të shijojmë pranverën. Sipas mediave italiane, nga 26 marsi deri në 1...